דמי השבחה

החשיבות בעריכת חוזה ספורט לשחקנים בטרם הגיעם לגיל 15:

איזה כיף הילד/ה שלכם הצטרפה למועדון כדורגל או כדורסל או בענף ספורט מקצועי אחר. בעוד הילדים משפרים את הביצועים על המגרש, נהנים וחולמים להיות מסי או כל כוכב אחר שהם מעריצים. הרי שמחוץ למגרש, אתם - ההורים - אינכם מודעים לזכויות ולחובות של ילדכם על פי חוק הספורט והתקנונים השונים של אגודות הספורט, והרבה פעמים לא חושבים בכלל לעגן את הזכויות העתידיות של הילדים לפני שהם יגיעו לגיל 15.

Soccer Player

למה זה חשוב?

בהתאם לחוק הספורט, שחקן/נית עד גיל 15 יכולים לעבור מקבוצה לקבוצה בקלות יחסית ללא מגבלות מיוחדות ובמועדי המעבר שנקבעו לכך. הבעיות מתעוררות בד"כ לאחר שהשחקן הגיע לגיל 15 שכן אז לקבוצה בה שיחקו הנער/ה יש זכות לדרוש דמי השבחה בהתאם לתקנונים ולכללים בענפי הספורט השונים. כך, שלא רק שההורים משלמים כל חודש סכום נכבדים למועדון על מנת שילדם/תם ישחקו שם, הם מוצאים את עצמם מחויבים פתאום בתשלום דמי השבחה שעלולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ולפעמים לסכומים גבוהים אף יותר!

למעשה, המאבק על גובה דמי ההשבחה מביא לכך שפעמים רבות השחקני/ת הופכים לסוג של בני ערובה של הקבוצות, שכן הקבוצה יכולה לסרב למעבר של השחקן/נית לקבוצה האחרת אלא אם ישולמו קודם דמי ההשבחה.

 

אמנם, אופן התשלום של דמי השבחה משתנה בין ענפי הספורט השונים, כדורגל, כדורסל וכדוריד, אך מה שלא משתנה היא העובדה שההורים מוצאים את עצמם במצב של בחירה בין מאבק משפטי על גובה דמי ההשבחה או בחירה באופציה של הסגר (איסור על השתתפות בתחרויות במסגרת אותו ענף ספורט בארץ ומחוצה לה לתקופה מסוימת) אופציה שעלולה לפגוע בהמשך הקרירה המקצועית של הנער/ה. כמובן גם שלמאבק המשפטי יש השלכות והשפעות על הנער/ה הספורטאים המוכשרים ועל המוטיבציה שלהם להמשיך ולשחק.

 

לכן חשוב מאוד עוד לפני הגיעם של ילדכם/תכם לגיל 15, להתעקש על חוזה ספורט מוסדר מול הקבוצה ולהגיע בו להסכמות בקשר לסוגיות שונות ובעיקר לגבי הדרך הרצויה מבחינת ההורים לשחרור השחקן/נית מהקבוצה בעתיד כגון:

  • דמי השבחה

  • הזכויות ב"כרטיס השחקן" (כרטיס הרישום בקבוצה ובליגה)

  • דקות משחק

  • סיום ההתקשרות

  • חתימה על הסכם בהגיע/ם של השחקן/ית לגיל 18

 

לסיכום, מומלץ מאוד לערוך הסכם משפטי מוסדר והגון מול הקבוצה בו יעוגנו ההסכמות ההדדיות עוד לפני שהנער/ה הגיעו לגיל 15, כאשר הכוח נמצא עדין בידי ההורים והאיום של תשלום דמי השבחה לא מתנופף מעל ראשם.

 

לשם כך או לכל שאלה בעניין אתם מוזמנים לפנות למשרדנו. 

אנחנו כאן בשבילכם, דניאל חדש משרד עורכי דין - ההגנה הכי טובה בשבילך.