האם מענה לאימיילים בחופשה הופך את החופשה ליום עבודה?

זה לא סוד שהעידן הטכנולוגי מציב אתגרים רבים בין זמן חופשה לבין זמן עבודה. גם כשעובדים יוצאים לחופשה, לרוב הם לא מתנתקים תמיד מהנייד, מהדוא"ל המקצועי, הווטסאפ  וכו'.

בין אם קיימת ציפייה / דרישה (גלויה או סמויה) מצד הארגון ובין בגלל אי היכולת שלהם להתנתק ממש ממקום העבודה.   

Beach Vacation

לאחרונה ביה"ד הארצי לעבודה התייחס למקרה בו עובדת שהתה בחופשה ובמהלכה היו לא מעט ימים שהעובדת פתחה את הבוקר במענה לאימיילים.

העובדת טענה שבשל כך שהיא עבדה במהלך החופשה, לא מדובר ביום חופש ולכן מגיע לה על כך תשלום ואין להוריד יום זה ממכסת יום החופשה שלה.

ביה"ד הארצי קבע כי אכן יכול להיות מצב שבו יראו את יום החופשה כיום עבודה במקרה שבו העובד יידרש להיות זמין לצרכי העבודה.

התשובה לכך תיבחן בהתאם לתדירות העבודה באמצעים הדיגיטליים, היקף העבודה ומידת הקשב ותשומת הלב הנדרשת לעבודה במהלך החופשה וכיו"ב.

 

כלומר, לצורך הקביעה אם מדובר ביום חופשה או יום עבודה, יש לבחון את האפקט המצטבר שיש לעבודה באמצעים דיגיטליים והאם זה משמעותי ואינו זניח.

במקרה של אותה עובדת מאחר שהיה מדובר בתכתובת דוא"ל בודדת ביום שלא הצריכה זמן ניכר, לא ניתן לקבוע שמהות החופשה ניטלה ממנה ולכן ביה"ד לא קבע שלא מדובר ביום חופשה.

 

ככל שניתן עדיף לאפשר לעובדים לצאת לחופשה מלאה מבלי שהם יידרשו להיות זמינים לצרכי עבודה למשל:

לאפשר גישה מרחוק למישהו אחר במקום העבודה לתיבת הדוא"ל של העובד (בהתאם לנהלי החברה וכל עוד מדובר בדוא"ל מקצועי ולא פרטי של העובד); ביצוע חפיפה מסודרת לפני היציאה לחופשה כך שהצורך להטריד את העובד בחופשה יהיה מינימלי ככל שאפשר.

 

באם אין ברירה, מומלץ להסדיר נושא זה מראש עם העובדים עוד בטרם היציאה לחופשה.

קודם יש להבין את הצורך של העובד בחופשה מלאה וברצון שלו להתנתק מהעבודה ואסור לכפות עליו את העניין.

במקרה שהעובד הסכים, אפשר לקבוע שעה אחת ביום בבוקר או בערב שבה העובד יהיה זמין ולידע את כל הגורמים בחברה שרק בזמן זה יש לפנות לעובד וכמובן לתגמל את העובד על כך.

חופשה נעימה!

 

אנחנו כאן בשבילכם, דניאל חדש משרד עורכי דין - ההגנה הכי טובה בשבילך.